Iskustva učenika u sklopu Erasmus+ projekta „Rad i učenje u Finskoj i Irskoj“

Automehatroničari, elektroinstalateri i tehničari za računalstvo su u sklopu Erasmus+ projekta „Rad i učenje u Finskoj i Irskoj“ bili u Dublinu i Espoou u periodu od 02. veljače 2019. do 18. veljače 2019. godine. Tamo su učenici obavljali stručnu praksu kod obrtnika. Upoznali su ljepote i kulturu Finske i Irske. Bili su u pratnji svojih profesora. Ovo su iskustva naših učenika Žana Zuanovića i Karla Grgasa. Izdvojite nekoliko minuta pročitajte i pogledajte fotografije:

Nisam se nikada nadao da ću biti izabran za ovakvu priliku. Pamtit ću je cijeli svoj život. Put u Irsku mi je donio puno novih iskustava i znanja. Prvi put sam letio avionom i to je bio najveći avion kojeg sam ikad vidio. Imao sam veliku sreću i priliku sjediti do prozora i promatrati nebeske ljepote. Gledajući kroz prozor zapazio sam pistu dugu oko 1000 metara i osjetio sam naglo ubrzavanje. Nakon tri sekunde, avion je postigao brzinu oko 300 km/h. Tog trenutka sam mislio „gotovo je“.
Nakon slijetanja i izlaska iz aviona vidio sam najveći „avion ikad u povijesti“. Turbina je bila veća od cijelog aviona kojim smo se vozili.
Hodajući Dublinom opazio sam kako su ljudi vrlo uljudni i susretljivi. U svakom trenutku su voljni pomoći. Dublin je prelijep i jako velik. Promet se odvija lijevom stranom trake što je za nas bilo nešto novo i neobično.
Posao je bio naporan. Popravljali smo sve dijelove hardwera na laptopima i zamjenjivali stakla s mobitela. Sprijateljio sam se sa tri svoja vršnjaka koja su bili iz različitih zemalja. Imao sam tri šefa od kojih su dvojica bili blizanci. Sretan sam sto sam imao mogućnost raditi s njima. Ovo putovanje ću uvijek pamtiti. Iskustvo koje sam stekao je neprocjenjivo. Ako vam se stvori prilika iskoristite je, jer bogatstvo življenja je u upoznavanju novog i drugačijeg.“

„Put u Finsku mi je bio veoma interesantan i uzbudljiv. Proširili smo svoja praktična znanja, teorijski naučeni dio mogli smo primjeniti u praksi. Život u Finskoj se razlikuje od našeg načina života. Ljudi su drugčiji kao i njihova kultura. Espoo je drugi grad po veličini u Finskoj. Smješten je na obali Finskog zaljeva. Espoo se smatra najbogatijim gradom u zemlji u smislu vlastitog proračuna i prihoda svojih stanovnika. U smislu turističke rekreacije koktel je prirode, kulture, poslovnog i znanstvenog života. Jedno divno, zanimljivo i edukativno putovanje“.

Fotografije